MENÜ

Big Bunny Foot
Házi nyúlra, pláne ha szaporítani szeretnénk, nem lövünk!

A mi nyulaink az alábbi két fajta kereszteződéséből származó egyedekből áll:

1., Magyar Óriás

Az a fajta hazánkban az egyetlen elfogadott őshonos fajta.A századforduló környékén a fajta nemesítése céljából flamand óriásokkal keresztezték.

Néhány generáció után a fajta kettévált: 

1. Az óriással foglalkozó tenyésztők belga óriással keresztezték, és egyre inkább erre a fajtára kezdett hasonlítani.

2. A másik csoport 1-2 generáció után a fajtát önmagával kezdte el keresztezni és létrejött egy kisebb testű, zömök, rövidebb fülű változat amit sokáig magyar vadasnak neveztek.

A nagy testű változat súlya 7-9 kg, a kisebbé 5-7 kg. A termelők manapság inkább a kisebb testű változatot részesítik előnyben a jobb gazdasági tulajdonságai miatt. Az európai standard csak az óriás fajtát fogadja el és a belga óriáshoz illetve a német óriáshoz viszonyítják. Az óriás változatban csak a vadas szín az elismer.

Termelési eredménye:

Kifejlettkori testsúlya 6,5 kg felett van. Termelési eredménye gyenge, születéskori alomszáma 5-6 fióka, vágási kitermelése 45-50% közötti.Az árutermelésben nincs jelentős szerepe, a fajta tenyésztését a Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet fogja össze.

 

2., Belga óriás

A jelenleg létező legnagyobb testű nyúlfajta, amely a nála is nagyobb - ma már kihalt - Angevintől származik. A bakok tömege meghaladja az 5, az anyáké az 5,4 kg-ot. A kiállítási példányok általában 6,3 kg súlyúak, de néhányuk elérheti a 9,5 kg-ot is. Legtöbbször mégis inkább a testalkatuk, nem pedig a testtömegük tesz jó benyomást a bíráknak. A tömegnek ugyanis jó felépítéssel kell párosulnia, nem lehet egyszerűen elhízottság következménye. (Ha a túlsúlynak bármilyen nyomát fedezik fel egy példányon, az pontveszteséggel jár az elbíráláskor.)

A hazájukban Vlaamse Reusnak hívott fajtát Ghent környékén, ahol legtöbben a flamandot beszélik, az 1850-es években tenyésztették ki. Az első tenyészetekben a homokszínű és az acélszürke példányok voltak uralkodóak. Ma már sokkal több színváltozat létezik, de ezek közül nemzetközi kiállítási körökben csak néhányat ismernek el. Nemrégiben a piros szemű Fehér Belga Óriások népszerűsége nőtt meg, amelyek valamivel kisebb termetűek, mint a színes példányok. Létezik kék és fekete változat, valamint egészen sötétszürke is.

 

Asztali nézet